Jõulufilmid


Iga-aasta tuleb filmitööstustel välja sadu erinevaid jõulufilme. Aga millised nendest on kõige paremad? On aeg käes oodatud pühadeks ning sellega kaasnevateks filmideks. Televiisor juba pikemat aega kubiseb erinevatest talvistest ja jõuluteemalistest filmidest, seega on viimane aeg panna kokku TOP 10 parimatest jõulufilmidest läbi aega.

Seetõttu on Jõuluvana Julius ja Päkapikk Äpu vaadanud erinevaid filme, et välja selgitada see kõige parem. Valik sellesse nimekirja oli väga raske, sest see on üks teema, mis on täis suurepäraseid filme, millest üks ja teine on ikka ja jälle parem ning üha uusi tuleb koguaeg juurde. Häid Jõule kõigile ning mõnusaid rahulikke filmiõhtuid.

10. Love, Actually, 2003, UK, Prantsusmaa, USA

“Love, Actually”, Hugh Grant, Martine McCutcheon, 2003

See staaridest ülejoostud film ei ole kindlasti kõige populaarsem valik kõikide kümnete potentsiaalsete filmide hulgast, kuid minu silmis on tegemist totaalse pühademeeleolu loomiseks loodud filmiga. Richard Curtise lavastatud ja kirjutatud film on täis väga palju tegevust ning suurel hulgal erinevaid karakterid, kes kõik püüavad hakkama saada enne Jõule toimuvates sündmustes. Eelkõige on tegemist armastuslooga, millele annab uue ja huvitava vaatenurga iga paar neist kaheksast, kes filmis oma suhteid lahkavad. Väga meeleolukas, lõbus, koomiline, sõnumite ja pühade rohke meelelahutus, mis võiks saada rohkem ekraaniaega ka meie kohalikes telejaamades.

9. Joyeux Noel (“Merry Christmas”), 2005, Prantusmaa, Saksamaa, Belgia, UK, Rumeenia

“Joyeux Noël”, Benno Fürmann, 2005

Tõeliselt suurepärane film, kuid kuna jõuluteemalised filmid on väga kõrgel tasemel, ei ole kahjuks see ajalooline muusikafilm täna kõrgemat kohta hõivamas. Filmi tegevus on I Maailmasõja ajal mil on saabunud Jõulud. Osa võitlejaid väikestes gruppides on välja kuulutanud mitteametliku rahuaja ning kohtuvad kõik omavahel neutraalsel pinnal, et rahulikult Jõule nautida, olles teadlikud, et nende ülemustele selline tegevus kohe kuidagi ei istu. Christian Carioni poolt kirjutatud ja lavastud teos on valus õppetund inimeseks olemise kohta, mida kannab loosung, et ilma vaenlaseta ei ole olemas sõda. See film paneb kaasa laulma ning vihkama igasugust sõda. 

8. Scrooge (“A Christmas Carol”), 1951, UK

“A Christmas Carol”, Alastair Sim, 1951

Tegemist on seniajani kõige kuulsama filmiga, mis tehtud klassikalise Charles Dickensi loo “A Christmas Carol” järgi. See äärmiselt tuntud ja tuhat korda tehtud lugu on kasvatanud ülesse mitmeid ja mitmeid põlvkondi. Just too film oli minu jaoks esimene tõeline jõulufilm ning on seda siiani. Tõsi, olen nüüdseks leidnud enda jaoks palju muid ja huvitavamaid lugusid, jääb see film siiski kindlasti üheks nendest, mis tabavad Jõulupühi ja ideid, mida need pühad tähendavad, kõige paremini. Olgugi, et nüüdseks üle poole sajandi vana film, tasub seda igal aastal korra üle vaadata.

7. Tokyo Godfathers, 2003, Jaapan

“Tokyo Godfathers”, 2003

See on film, mis kannab endas tõelist karmi elulist lööki ja kaotamatut lootust. Ei ole eriline saladus, et olen üüratu Jaapani ja üldse animatsioonide austaja. Just sellised filmid ongi selle põhjuseks. Film algab väga ootamatu sündmusega kui kolm kodutut, kes elavad Tokyo tänavatel, leiavad Jõululaupäeval prügist väikese beebi. Kergelt peast soe transvestiit, noor tüdruk ja keskaealine alkohoolikust kodutud hakkavad otsima beebi vanemaid, et laps saaks oma koju tagasi. Film on väga temokas ja täis palju üllatusi, soojust ja komöödiat. Võimalik isegi mõni pisar siin ja seal poetada kui teema väga hinge suudab pugeda. Väga hea vaheldus igasuguste muude jõulufilmide keskele. 

6. Bad Santa, 2003, USA, Saksamaa

“Bad Santa”, Billy Bob Thornton, 2003

Enne selle filmi vaatamist, nüüdseks juba kümme aastat tagasi, puudusid minul igasugused lootused hea jõulufilmi saamiseks. Oli väga suur üllatus, et pealtnäha väga tavalise sisuga Terry Zwigoffi film suutis niivõrd hästi paeluda ja võluda, et muutuda üheks huvitavamaks sellel teemal rääkivaks filmiks. Film räägib alkohoolikust ja haledusekotist petturist, kes paneb koos partneriga paika plaani röövida kaubanduskeskust Jõululaupäeval, millal seal on kõige rohkem raha. Selle jaoks läheb mees sinna tööle kui Jõuluvana, kuid asjad ei lähe nagu plaanitud. Väga koomiline ja õpetlik lugu on sobilik igal aastal meie teleekraanidele, et ikka uuesti ja uuesti tuju heaks muuta

5. White Christmas, 1954, USA

“White Christmas”, Bing Crosby,Danny Kaye, 1954 

Kes tänapäeval ei teaks sellist jõululaulu nagu “White Christmas“? See lugu on pärit just sellest filmist, mis toob naeratuse näole ja hea tuju südamesse. Palju lund, romantika ning suurepärased muusikaetteasted teevad sellest ühe eelmise sajandi klassika ja filmi, mida peab lihtsalt vaatama. Film räägib kahest sõbrast, kes peale armeest lahkumist teevad kahe mehe laulu ja tantsu etteaste. Tehes enda tööd kohtavad mehed õdesid, kes samuti laulavad ja tantsivad. Sealt algab terve seeria huvitavaid juhtumisi. 

4. The Nightmare Before Christmas, 1993, USA

“The Nightmare Before Christmas”, Jack Skellington, 1993

See Oskari võitjast animatsioon on üks omapärasemaid ja meeldejäävamaid lugusid, mida Jõulude ajal saab vaadata. Väga perekondlik film räägib Halloweeni linna kuningast Jack Skellingtonist, kes on väsinud igal aastal sama asja kordamisest. Ühel aastal peale Halloweeni õhtut satub kuningas Christmas Towni. Olles täiesti haaratud sellest ideest, üritab ta koos enda linna “koletistega” teha samasugust asja nagu seal oli näinud, kuid see ei tule neid just eriti häst välja. Üritades seejärel Jõuluvana ära röövida, et ise tema rolli asuda, muutuvad asjad huvitavaks. 

3. Die Hard, 1988, USA

“Die Hard”, 1988

See on vist peale “Üksinda Kodus” enim näidatud film terves Eesti telekanalite nimekirjas. Mul oli see film peas juba ajal kui olin kümneaastane. Hetkel kui satun filmi vaatama, siis ikka olen suuteline steene ja dialooge kopeerima. See Bruce Willise tõeline jõulufilmi klassika räägib John McClane nimelisest politseinikust, kes on naise firmapeol külaline. Peo võtavad üle Saksamaalt pärit terroristid, kes ei ole arvestanud McClane’i nimelise ühemehe armeega. Tõeline klassika, tõeline kuld, mida näidatakse veel mitmeid ja mitmeid aastaid.

2. The Snowman, 1982, UK

“The Snowman”, 1982

See lühikene ainult 25 minutit kestev animatsioon on täis rohkem sisu kui enamus kahetunniseid filme. Väga maagiline ja allegooriline seiklus läbi fantaasia, leina ja sõpruse. Lapsena kiskus see lugu palju pisaraid ning isegi mingil määral šokeeris, kuid mis oluline – tõi tõelise Jõuluse meeleolu. Film räägib noorest poisist, kes ehitab lumememme. See ärkab ellu ning viib poisi imelisele seiklusele Põhja-Nabale Jõuluvana juurde. Lihtsa sisu taga on peidus võimas sõnatu ja musikaalne teos, mida mäletan elulõpuni sooja südamega.

1. Home Alone, 1990, USA

“Home Alone”, 1990

Viimaseks ja parimaks filmiks Jõuluvana Juliuse arvates on ikkagi Üksinda Kodus. Jõuluvana võlus antud film enda lihtsusega ja kindlasti on neid, kes hakkavad suurest vihast urisema, kui “Home Alone” jälle telekast jooksma hakkab, aga tegelikult on see ikkagi vapustavalt hästi lavastatud lastefilm, mis pakub rõõmu ka sajandal vaatamiskorral. Noore Macaulay Culkini pättustes on jällegi toredat ja turgutavat naivismi, mida me just pühade ajal igatseme. Lisaks on sinna taha peidetud liigutav lugu armastusest ja hoolimisest, mis just praegusel koroonaviiruse perioodil, kus kõigi lähedaste inimestega ei saa koos olla, peaks mõjuma lootustandvalt. Taas üks film, mida igal aastal rõõmuga üle vaatan.